Furulunds Idrottsklubb

Fotboll
F2011/12

Vidareförmedling av föreningsutskick

2020-04-27 19:47

Ingen publik på barn- och ungdomsmatcher


Med anledning av uppdaterade riktlinjer från SvFF rekommenderar Skånes Fotbollförbund samtliga föreningar i distriktet att be intresserad publik att avstå från att komma till de matcher som spelas.


Det förbud som finns mot deltagare vid offentliga tillställningar medger visserligen upp till 50 åskådare, men Skånes Fotbollförbund rekommenderar ändå föreningarna i distriktet att tydligt uppmana alla – förutom personer som är direkt nödvändiga för att genomföra arrangemanget – att avstå från att närvara vid de matcher som arrangeras.


Anledningen är att helt utesluta risken för att för många personer samlas kring en match, och att arrangörerna ska slippa svåra gränsdragningar och bedömningar. Ofta spelas t ex flera matcher, med olika arrangerande föreningar på samma anläggning samtidigt, vilket kan innebära att svårhanterade situationer i förhållande till förbudet uppstår.


I grunden handlar naturligtvis allt om att så långt det är möjligt förhindra smittspridning – och färre personer närvarande runt en match innebär rimligtvis en lägre risk.


Vi har en skyldighet att förvalta den möjlighet att spela barn- och ungdomsmatcher – som vi trots rådande läge har fått förtroendet att göra – med största tänkbara ansvar. Självklart är det tråkigt för många föräldrar, släktingar och vänner att missa barnens matcher, men det är en i sammanhanget rimlig och nödvändig uppoffring som vi alla bör acceptera.

 

Med vänlig hälsning

Skånes Fotbollförbund


https://www.svenskfotboll.se/498942/globalassets/bilderblock/2004/svensk-fotbolls-verksamhet-under-corona---beslut-riktlinjer-och-rad-2020-04-24.pdf

Nyhetsarkiv

Intersport Webshopen
Fotbollsskolan
Facebook FIK
Restaurang Milas
Mikael Larsson VVS
Furumacken
Sparbanken Skåne
Energicenter Kävlinge
Wpsyd Webhosting
Gummicentralen Hedin AB
Sparbanken Skåne
Kävlinge Mekaniska Verkstad AB
Tandvårdsteamet
Lundachark
OPSIS AB
Lackalänga Trädgård
ICA Supermarket Kävlinge
Kävlinge Färgbutik AB
Snickarglädje i Virke
InduSafe Supplies AB
Commerce Mind
NP Nilsson
Stiftelsen Finn
Stiftelsen Färs & Frosta
Intersport WebshopenFotbollsskolanFacebook FIK

GULDSPONSORER

Restaurang Milas
Mikael Larsson VVS
Furumacken
Sparbanken Skåne

SILVERSPONSORER

Energicenter KävlingeWpsyd Webhosting
Gummicentralen Hedin ABSparbanken Skåne

FÖRENINGSSPONSORER

Kävlinge Mekaniska Verkstad ABTandvårdsteamet
LundacharkOPSIS AB
Lackalänga TrädgårdICA Supermarket Kävlinge
Kävlinge Färgbutik ABSnickarglädje i Virke
InduSafe Supplies ABCommerce Mind
NP Nilsson

BIDRAGSGIVARE

Stiftelsen FinnStiftelsen Färs & Frosta