Furulunds Idrottsklubb

Fotboll för alla
Herrseniorer

Svännels dubbel ledde till kvalvinst...

2016-10-15 16:56
Furulunds IK vann sitt dubbelmöte mot Lindeborgs FF 1948 med sammanlagt 2-0 efter dagens vinst på bortaplan med just 2-0. Detta efter två mål av Marcus Svännel.

I vanliga fall borde Furulund vara klara med division 5, men så är inte fallet ännu.

Eftersom många skånska lag åkte ur division 3 i år kan det bli för många lag i Skånes fotbollsförbunds serier och därför kan ett eventuellt negativt kval vänta de gulsvarta.

Allt hänger på Glumslövs FF som håller på att kvala till division 3 mot lag från Halland och Göteborg. Om Glumslöv vinner sin kvalgrupp är Furulund klara för division 5. 
Annars blir det ett extrakval mot FC Örkelljunga på bortaplan  om två veckor.

Nu till matchen:

Lindeborg började matchen precis som vi förväntade oss med hög press och mycket spel via sina kanter. Under första halvlek skapade de några farliga läge. Ett skott i ribban och ett avslut över från kort avstånd efter ett inlägg.
Annars spelade Furulund smart. Vi låg på rätt sida om bollen och ställde om snabbt när tillfälle gavs.
Det dröjde till den 37:e minuten innan första målet kom och det i frisparkssituation. 
Adam slog en frispark som hamnade framför fötterna på en fristående Marcus Svännel, som med en mindre ren träff satte bollen i målvaktens bortre gavel.

0-1 i halvtid där vi pratade om att vi gjort en bra halvlek men att Lindeborg nu kommer att satsa allt framåt i andra halvlek.

Anstormningen kom direkt och motståndarna skapade ett hårt tryck mot bortalagets straffområde. Avsluten gick dock väldigt sällan på mål och efter ett tag jämnade spelet ut sig.
Furulund satsade på kontringar men ofta blev den sista passningen lite för dåligt slagen i den svåra vinden som ställde till det för bägge lagen idag.
Med fyra minuter kvar kom 0-2 efter en omställning. Marcus hittade Mikael Larsson på kanten. Micke avancerade innan han spelade fram till Hampus Svännel som centralt utanför straffområdet frispelade lillebror Marcus. Marcus avslutade mitt på målvakten men kunde slå in returen.
Efter det var saken klar och Lindeborg var besegrade.

Nu väntar vi en vecka på att se vad som händer gällande Glumslöv. 
Vi håller tummarna för att vi är färdigspelade för året. Annars tar vi oss an uppgiften med positiv inställning eftersom vårt spel på bortaplan varit bra i år...

Forza FIK!

Lindeborgs FF 1948 - Furulunds IK  0 - 2 (0-1)

0-1 Marcus Svännel
0-2 Marcus Svännel

Nyhetsarkiv

Intersport Webshopen
Fotbollsskolan
Facebook FIK
Restaurang Milas
Mikael Larsson VVS
Furumacken
Sparbanken Skåne
Energicenter Kävlinge
Wpsyd Webhosting
Gummicentralen Hedin AB
Sparbanken Skåne
Kävlinge Mekaniska Verkstad AB
Tandvårdsteamet
Lundachark
OPSIS AB
Lackalänga Trädgård
ICA Supermarket Kävlinge
Kävlinge Färgbutik AB
Snickarglädje i Virke
InduSafe Supplies AB
Commerce Mind
NP Nilsson
Stiftelsen Finn
Stiftelsen Färs & Frosta
Intersport WebshopenFotbollsskolanFacebook FIK

GULDSPONSORER

Restaurang Milas
Mikael Larsson VVS
Furumacken
Sparbanken Skåne

SILVERSPONSORER

Energicenter KävlingeWpsyd Webhosting
Gummicentralen Hedin ABSparbanken Skåne

FÖRENINGSSPONSORER

Kävlinge Mekaniska Verkstad ABTandvårdsteamet
LundacharkOPSIS AB
Lackalänga TrädgårdICA Supermarket Kävlinge
Kävlinge Färgbutik ABSnickarglädje i Virke
InduSafe Supplies ABCommerce Mind
NP Nilsson

BIDRAGSGIVARE

Stiftelsen FinnStiftelsen Färs & Frosta