Furulunds Idrottsklubb

Fotboll för alla
Damseniorer

Referat GIF Nike

2014-03-29 21:05

Kväll!


Vid vårt sista framträdande på Högalid denna sidan sommaren, bjöds alla närvarande på fantastiska yttre omständigheter. Det var t o m så, att en del spelare tyckte det var FÖR varmt! Publiken positionerade sig strategiskt och njöt av såväl väder som en väl genomförd match av våra tjejer.


För motståndet stod GIF Nikes U-lag och slutresultatet skrevs till 5-2 (4-0). Och vi tror att en ny "milstolpe" uppnåddes idag. Precis det som tidigare gällde Eskilsminne, har också gällt GIF Nike. Dagens vinst var den första (tror vi) genom alla år vi har stött på varandra!


Framförallt vår första halvlek förtjänar ett gott betyg, då intensiteten är hög både defensivt och offensivt och vi får ihop hyfsade spelsekvenser. Fyra mål under första halvleken är lysande och vi var effektiva när chanserna dök upp.


Vår andra halvlek är betydligt sämre kvalitetsmässigt vad gäller både tekniska detaljer och löpvilja. Detta till viss del beroende på att GIF Nike flyttar fram sina positioner och sätter lite hårdare tryck på oss, i den lätta medvinden. Vi har uppenbara problem att ta oss framåt i banan och mycket till struktur de sista 45 är det inte. Många positions-rockader bidrar också till "oredan" och kortare stunder tvingas vi också, av olika anledningar, spela med endast 10 spelare.


Totalbetyget för dagens insats blir godkänt. 1:a halvlek i överkant, MEN jag menar att också under dessa 45 minuter finns det spelmässiga situationer som vi absolut har kompetens och kapacitet att lösa bättre. Och vi ser det enbart som positivt att vi kan ha de kraven.


Willas får till ett oäkta hat-trick och två av målen är riktiga delikatesser. Elin och Linn sticker emellan med vars ett. Ida A gör en habil insats i backlinjen och visar prov på glädjande fysisk tuffhet.


Dagens solskyddskräm ger vi till Jessica för att hon värderade enkelhet när det behövdes och i övrigt stod för några riktigt pigga framstötar.


Inför dagens match rådde en viss osäkerhet, om vi skulle kunna ställa upp med en komplett startelva. Därför bestämde vi redan under fredagskvällen, på initiativ av Nike-tränaren, att vi skulle låna två av deras tjejer till dagens match. Vi vill passa på att tacka för det generösa erbjudandet och också tacka Elin Palklint och Jenny Thilander för att ni drog på er de gula tröjorna och gjorde en värdefull insats för vårt lag. Tack!


Ses vi tisdag. På Ljungvalla! Äntligen!


Rolf.

Nyhetsarkiv

Intersport Webshopen
Fotbollsskolan
Facebook FIK
Restaurang Milas
Mikael Larsson VVS
Furumacken
Sparbanken Skåne
Energicenter Kävlinge
Wpsyd Webhosting
Gummicentralen Hedin AB
Sparbanken Skåne
Kävlinge Mekaniska Verkstad AB
Tandvårdsteamet
Lundachark
OPSIS AB
Lackalänga Trädgård
ICA Supermarket Kävlinge
Kävlinge Färgbutik AB
Snickarglädje i Virke
InduSafe Supplies AB
Commerce Mind
NP Nilsson
Stiftelsen Finn
Stiftelsen Färs & Frosta
Intersport WebshopenFotbollsskolanFacebook FIK

GULDSPONSORER

Restaurang Milas
Mikael Larsson VVS
Furumacken
Sparbanken Skåne

SILVERSPONSORER

Energicenter KävlingeWpsyd Webhosting
Gummicentralen Hedin ABSparbanken Skåne

FÖRENINGSSPONSORER

Kävlinge Mekaniska Verkstad ABTandvårdsteamet
LundacharkOPSIS AB
Lackalänga TrädgårdICA Supermarket Kävlinge
Kävlinge Färgbutik ABSnickarglädje i Virke
InduSafe Supplies ABCommerce Mind
NP Nilsson

BIDRAGSGIVARE

Stiftelsen FinnStiftelsen Färs & Frosta